Tipy na výlet

České Budějovice

Ve vzdálenosti zhruba 10 km se nachází královské město České Budějovice s historickým jádrem. Náměstí Přemysla Otakara II. patří k nejkrásnějším náměstím v České republice. Má tvar čtverce o rozloze 1 ha a ze všech stran je lemováno barokními měšťanskými domy s loubími. Náměstí dominuje Samsonova kašna v barokním stylu z 18. století se sochou Samsona zápasícího se lvem. Nedaleko kašny je v dlažbě zasazen tzv. bludný kámen, na jehož místě v době středověku stávala šibenice. Pověst říká, že kdo překročí bludný kámen po deváté hodině večerní, nenajde už cestu domů. Za zmínku jistě stojí 72 m vysoká Černá věž tyčící se v rohu náměstí, která poskytuje nádherný výhled na celé město a okolí. V těsném sousedství se nachází barokní chrám sv. Mikuláše ze 17. století. Nedaleko náměstí Přemysla Otakara II. se rozpíná Piaristické náměstí, kde stojí nejstarší budovy města, dominikánský klášter s kostelem Obětování Panny Marie, k němuž z druhé strany přiléhá tzv. Bílá věž a architektonicky pozoruhodná bývalá zbrojnice a solnice. Ne nadarmo se Českým Budějovicím přezdívá město piva. Výroba piva tu probíhá hned ve dvou pivovarech – Budějovický Budvar a pivovar Samson. A jediné místo, kde si můžete vychutnat kroužkovaný ležák Budweiser Budvar přímo z tanku je restaurace Masné krámy v Krajinské ulici u náměstí Přemysla Otakara II.

Třeboň

Mezi další zajímavosti v okolí patří lázeňské město Třeboň vzdálené asi 15 km. Centru Třeboně vévodí Masarykovo náměstí, jehož dominantou je barokní Mariánský sloup. Neodmyslitelnou součástí Třeboně je honosný renesanční zámek, který se rozkládá na jihozápadní straně historického centra města. Součástí zámku je i rozsáhlý zámecký park. Po jižní straně centra města se nachází areál třeboňského pivovaru Regent s honosnými budovami. Pivo Regent se vaří tradiční technologií, k výrobě se používá výhradně přírodních surovin. Pokud se projdete po hrázi rybníka Svět, objevíte v parku na jihovýchodní straně Schwarzenberskou hrobku, kde jsou umístěny ostatky členů schwarzenberského rodu. Pro relaxaci si můžete vybrat ze dvou lázeňských zařízení – Bertiny lázně a Lázně Aurora.

Hluboká nad Vltavou

Kdo zavítá na jih Čech, určitě nesmí opomenout navštívit město Hluboká nad Vltavou, jehož historie je spjata s hradem Hluboká, založeným v polovině 13. století Přemyslem Otakarem II. Další majitelé hradu postupně přestavěli středověký hrad v renesanční sídlo. Od roku 1947 byl zámek v držení rodu Schwarzenbergu, kteří jej nechali přestavět do dnešní podoby duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru. V zámku je soustředěn bohatý interiér s cenným nábytkem, jedinečné řezbářské práce, množství obrazů, vzácných goblémů a uměleckého skla a porcelánu. Okolo zámku se rozkládá rozsáhlý anglický park s mnoha vzácnými dřevinami, ze kterého jsou krásné výhledy na blízké České Budějovice, Novohradské hory a Šumavu. Se zámkem sousedí bývalá jízdárna, kde je v současnosti umístěna Alšova Jihočeská Galerie. Lovecká, myslivecká a rybářská tradice, kterou je Hluboká proslulá, je soustředěna v lesnickém a mysliveckém muzeu v barokním loveckém zámku Ohrada. Vedle loveckého zámku je ZOO s převážně drobnou evropskou zvěří. V blízkosti se nachází také Karlův hrádek, který založil král Karel IV. jako lovčí hrádek. K městu patří také Sportovně relaxační areál, který kromě adrenalinového parku s lanovým centrem nabízí také adventure minigolf a klasické golfové hřiště o ploše 68 ha.

Český Krumlov

Necelých 50 km od chaty je vzdálen další z architektonických skvostů, město Český Krumlov. Význam města potvrzuje také zápis města na listinu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992. Nad meandry řeky Vltavy se vyvinul jedinečný soubor městské zástavby, spolu s rozsáhlým areálem hradu a zámku, který je po Pražském hradu druhým největším zámeckým komplexem České republiky. Historické sídlo rodu Rožmberků zahrnuje řadu zámeckých budov, slavný maškarní sál, unikátní, nedávno zpřístupněné barokní divadlo, zámeckou zahradu s rokokovou fontánou a letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm, které je dějištěm sezonních divadelních představení. Výraznou dominantou města je chrám sv. Víta, cenné dílo jihočeské gotiky.

Kleť

Kleť je s nadmořskou výškou 1083 m n.m. nejvyšší hora Blanského lesa. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova. Na vrcholu se nachází Josefova věž, nejstarší kamenná rozhledna v Čechách a za příznivého počasí nabízí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. Je vysoká 20 m a nahoru vede 110 schodů. U rozhledny stojí Tereziina chata s restaurací a poblíž ní se nacházejí nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Kousek pod vrcholem stojí hvězdárna, která náleží ke světové špičce v oblasti zkoumání planetek. Na vrchol Kleti lze vystoupat pěšky, vyjet na kole či se nechat vyvézt lanovkou.

Dívčí kámen

Zřícenina hradu Dívčí kámen představuje harmonii historie a přírody. Monumentální romantickou zříceninu hradu Dívčí kámen najdete na vysoké skále v překrásné přírodě nad soutokem Křemežského potoka a řeky Vltavy mezi městy České Budějovice a Český Krumlov. Hrad je jednou z nejrozsáhlejších a nejlépe dochovaných středověkých památek v České republice. V prostorách hradu jsou pravidelně pořádány koncerty, historická, šermířská a divadelní vystoupení, středověké trhy, přednášky a výstavy. Místo umocňuje těsná blízkost keltského oppida, které se významem a velkostí řadí k evropským unikátům.

Terčino (Terezino) údolí

Chráněný park Terčino údolí leží asi 1km jihozápadně od Nových Hradů v údolí říčky Stropnice v Novohradských horách. Původně krajinářský park se rozkládá na území o rozloze okolo 140 ha. Na konci 18. století prošel park romantickými úpravami a nejstarší památku, kterou zde můžete potkat je lázeňský dům z konce 18. století a Modrý dům z počátku století devatenáctého. Za zmínku stojí také hlavní lázeňská budova a tzv. Švýcarský dům. Malebnou scenérii údolí dotváří v západní části parku uměle vytvořený vodopád na Stropnici. Na východním okraji parku stojí na vyvýšeném místě v téměř původní podobě zřícenina gotické tvrze Cuknštejna. Vše spojuje 5 km dlouhá okružní naučná stezka, která návštěvníky seznamuje s historií parku i se všemi zajímavostmi, které se zde nacházejí.